Pielgrzymka trzeźwości już w sobotę 3 sierpnia

Napisane przez  Opublikowano w: Spotkania

W sobotę 3 sierpnia odbędzie się 23. już z kolei Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości. Pieszy ruch pielgrzymkowy na Górę Chełmską zainicjowała I Pielgrzymka Trzeźwości, kiedy to 3 sierpnia 1991 roku ponad sto osób przeszło od kościoła Ducha Świętego na Górę Chełmską.

 

W centrum diecezjalnego ruchu trzeźwości pozostawała zawsze parafia Ducha Świętego, gdzie narodziło się wiele cennych inicjatyw. Dziś w parafii pełni posługę ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, a ministrantem i Szafarzem Komunii Świętej jest Eugeniusz Sendlewski, przewodniczący diecezjalnego zespołu trzeźwości. Pierwsze akcje trzeźwościowe podjął ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii. "To właśnie nasz Ksiądz Proboszcz to rozpoczął, po Adwentystach on był pierwszym kapłanem, który z Koszalina dojeżdżał do ośrodka w Stanominie i bardzo wiernie trwał przy tych ludziach, którzy potrzebowali opieki, modlitwy, porady" - przypomniał w kazaniu 3 lutego br. ks. Piotr Zieliński (Dziękuję, od tego Chrystusowego ołtarza, za 29 lat duszpasterstwa trzeźwości).

 

Już podczas pierwszej pielgrzymki w 1991 roku, planowano organizowanie ogólnodiecezjalnej pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości - co roku, w pierwszą sobotę sierpnia do Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej. W jubileuszowym 2000 roku, pielgrzymka nabrała charakteru ogólnopolskiego.

 

Stałym uczestnikiem wszystkich pielgrzymek jest ks. prałat Henryk Korża (na zdjęciu z Eugeniuszem Sendlewskim, przewodniczącym diecezjalnego zespołu trzeźwości), były współpracownik Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

 korza henryk

 

Udział w pielgrzymce trzeźwości nie dotyczy tylko osób z problemem alkoholowym, ich rodzin, czy działaczy ruchu trzeźwościowego. Każdy wierny może wziąć udział w pielgrzymce w intencji wynagrodzenia Panu Bogu za grzechy pijaństwa i grzechy wynikające z pijaństwa, którego skala w Polsce jest nadal ogromna - w 2012 roku Polacy wydali na alkohol 30 mld zł, a więc więcej niż wyniosły inwestycje w nowe drogi. Sierpień jest tradycyjnie w polskim Kościele miesiącem trzeźwości. (pp)

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.