Jubileuszowy koncert chóru Politechniki Koszalińskiej (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

Brawami na stojąco dziękowała publiczność chórzystom z Politechniki Koszalińskiej, którzy w sobotę 12 stycznia w kościele Ducha Świętego wykonali swój jubileuszowy koncert z okazji XX-lecia powstania. Jednak to nie sam jubileusz, ale kunszt chórzystów i filharmoników postawił na nogi publiczność, wśród której znalazło się wielu znakomitych gości.

 

Koncert uświetniło swoją obecnością trzech biskupów, Edward Dajczak, Krzysztof Zadarko i Tadeusz Werno. Przybył senator RP Piotr Zientarski, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Żuber. Byli także przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej, z rektorem Tadeuszem Bohdalem, kanclerzem Arturem Wezgrajem i duszpasterzem akademickim ks. Wojciechem Wójtowiczem. W ławkach miejsce zajęły rodziny chórzystów, parafianie, miłośnicy muzyki z Koszalina i okolic. Wiele osób, w tym zwykłych przechodniów, przyciągniętych rozświetlonymi oknami świątyni, wchodziło do kościoła już podczas trwania koncertu.          

Wnętrze kościoła wypełniły dźwięki i słowa najpiękniejszych kolęd, opracowanych na orkiestrę symfoniczną przez koszalińskiego dyrygenta i kompozytora Winfreda Wojtana. Stu chórzystów i pięćdziesięciu muzyków z Filharmonii Koszalińskiej, połączył w jeden organizm Marek Bohuszewicz, który stanął za pulpitem dyrygenckim. Ten twórca i założyciel Chóru Akademickiego Politechniki Koszalińskiej nie krył po koncercie swojego wzruszenia: - To było coś wspaniałego, że ponad stu ludzi rozrzuconych po kraju, spotkało się po latach, żeby wspólnie wykonać koncert z okazji jubileuszu.

 

W taki właśnie niecodzienny sposób postanowiono uczcić jubileusz XX-lecia chóru. Los ich rozdzielił, porozrzucał po świecie, ale chcieli jeszcze raz się spotkać i wspólnie zaśpiewać. Miejscem, które wybrano do realizacji tej pięknej idei okazał się właśnie kościół Ducha Świętego. Marek Bohuszewicz nie krył powodów tej decyzji: - Ks. Kazimierz Bednarski to niezwykły proboszcz, bardzo otwarty na kulturę, znany z przychylności dla muzyków i inicjatyw muzycznych.     

Do udziału w jubileuszowym koncercie zostali zaproszeni wszyscy, którzy śpiewali w chórze w ciągu 20 lat jego istnienia. Na specjalne wezwanie stawiły się 63 głosy żeńskie oraz 40 męskich, w tym dwie osoby, które przed dwudziestu laty występowały w pierwszym składzie chóru, który - co podkreśla założyciel - u swych początków nie był jeszcze w pełni akademicki; wtedy przyjmowano wszystkich mieszkańców Koszalina. Przybyli z całego kraju - Warszawy, Gdańska, Szczecina, Poznania - a w jednym przypadku prosto z Norwegii. Kiedy wychodzili na "scenę" przed prezbiterium, reprezentowali różne pokolenia, ale tego samego ducha - wzruszenia i dumy z przynależności do jednej rodziny chóralnej.

Publiczność nie szczędziła chórzystom i muzykom braw oraz dowodów sympatii. Markowi Bohuszewiczowi, gratulowali i dziękowali za koncert jego znakomici goście, a widownia uczciła wykonawców długotrwałą owacją. Wcześniej, podczas koncertu, ogromne brawa od chóru i widowni otrzymał dr Mikołaj Borek, wieloletni drugi dyrygent chóru Politechniki oraz założyciel i dyrygent koszalińskiego chóru "Canzona". - Bardzo mi zależało, żeby był na tym koncercie - powiedział Marek Bohuszewicz. (tr)

 

Czytaj również na Facebooku

 

Chór Akademicki Politechniki Koszalińskiej założył w 1993 roku dr Marek Bohuszewicz, pracownik tej uczelni od 1977 roku. W repertuarze ma pieśni różnych kompozytorów różnych stylów i epok, począwszy od średniowiecza, poprzez muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu po muzykę współczesną a także ludową, muzykę gospel i negro spirituals, muzykę rozrywkową. Chór koncertował w Belgii, Austrii, na Węgrzech, w Niemczech i we Francji. Śpiewał w berlińskim ratuszu, katedrze w Szlezwiku-Holsztynie, we francuskim Bourges wystąpił w katedrze St-Etienne, jednej z największych w Europie. Odniósł wiele sukcesów w krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach. Koncertował ze światowej sławy wokalistami, m.in. z Izabelą Kłosińską (sopran) i Wiesławem Ochmanem (tenor). Chór daje wiele koncertów w Koszalinie oraz regionie, bierze udział w koncertach poświęconych wydarzeniom patriotycznym oraz w koncertach charytatywnych.

 

 

 Foto: Tadeusz Rogowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka