Koncert w Szkole Katolickiej (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Muzyka

Trudny repertuar, świetne wykonanie, dobra współpraca duetu instrumentalistów (fortepian i skrzypce), autentyczne brzmienie instrumentów, bez wzmocnienia i elektronicznego przetworzenia - to główne atuty koncertu, który odbył się w sobotę 13 kwietnia w Szkole Katolickiej przy parafii Ducha Świętego.

 

 

Niewielu koszalinian wie, że odbywają się tutaj krótkie, zwykle godzinne koncerty niewielkich grup wykonawców muzyki poważnej, które przeradzają się niekiedy w prawdziwe uczty muzyczne. Chyba tylko brakiem właściwego nagłośnienia w mediach da się wytłumaczyć niską frekwencję na widowni, w którą zamieniono jedną z auli Szkoły Katolickiej. A szkoda, bo być może wielu melomanów traci rzadką okazję udziału w koncercie kameralnym, i to zwykle na wysokim poziomie.

 

- To dzięki przychylności i uprzejmości proboszcza parafii Ducha Świętego, ks. Kazimierza Bednarskiego, możemy tutaj robić próby i koncertować - mówiła witając melomanów Magda Bogucka, która sama jest pianistką i klawesynistka, a tym razem zapewniała oprawę słowną koncertu.

 

W sobotę zagrał duet - Izabella Berberian (skrzypce) i Piotr Grelowski (fortepian). Skrzypaczka urodziła się w Stepanakercie położonym na terytorium Górnego Karabachu. Wybitnie uzdolniona, naukę na skrzypcach rozpoczęła w czwartym roku życia i już w bardzo młodym wieku zagrała z orkiestrą. Później były studia muzyczne w Leningradzie oraz do Rostowa nad Donem. Od 1995 roku mieszka i pracuje w Polsce.

 

Piotr Grelowski rozpoczął naukę gry na fortepianie już w wieku ośmiu lat. Kończył szkołę muzyczną w Pile, następnie Akademię Muzyczną w Katowicach, a później Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu w Austrii - obie uczelnie muzyczne ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Koncertował w Austrii, Niemczech, Rosjii i we Włoszech. Obecnie prowadzi m.in. klasę fortepianu w koszalińskiej szkole muzycznej.

 

- Aula szkolna ma niezłą akustykę, a fortepian jest dobrze nastrojony - mówił po koncercie Piotr Grelowski. - To zapewnia dobre brzmienie instrumentów.

 

Tym razem repertuar był bardzo ciekawy, ale również trudny pod względem wykonawczym. Złożyły się na niego sonata D-dur Franza Schuberta na fortepian i skrzypce, prekursora romantyzmu w muzyce, ale również twórcy muzyki religijnej (skomponował kilka Mszy); sonata F-dur "Wiosenna" Ludwika van Beethovena, uchodząca za jeden z najpiękniejszych jego utworów oraz sonata A-dur Johannesa Brahmsa.

 

 

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Rogowski

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka