O cierpieniu i sumieniu z ks. Janem Kaczkowskim

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

- Z powołania jestem księdzem, z wykształcenia bioetykiem, czyli kimś, kto próbuje naukowo zajmować się sytuacjami granicznymi w obrębie życia i śmierci, a z zawodu jestem dyrektorem hospicjum - tak przedstawił się wiernym ks. Jan Kaczkowski, który w niedzielę wieczorem rozpoczął rekolekcje w naszym kościele. Znany duszpasterz przyjechał na zaproszenie Duszpasterstwa Akademickiego, ale rekolekcje są adresowane do wszystkich zainteresowanych i będą kontynuowane przez następne dwa dni.

 

 

Doktor teologii moralnej, bioetyk, twórca hospicjum w Pucku, człowiek który uczył lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami o umieraniu, a teraz sam walczy ze śmiertelną chorobą – rakiem mózgu. Napisał książkę pod wymownym tytułem "Szału nie ma, jest rak" (można ją nabyć podczas rekolekcji), prowadzi videoblog "Smak życia" na portalu BoskaTV. Ani na chwilę nie opuszcza go humor, wykracza poza utarte schematy, bywa, że idzie pod prąd opinii, używa barwnego języka i niekonwencjonalnych porównań, żywo gestykuluje.

 

- Bóg łączy się z nami w naszym cierpieniu - powiedział ks. Jan Kaczkowski. - Pan Bóg jest niezmienny, tylko nasze emocje w momencie nieszczęścia wyskakują bardzo wysoko, ale my musimy umieć te emocje obsługiwać, łapać je za uzdę i mówić: "Spokojnie!". Jeżeli usłyszałeś od lekarza ciężką i niepomyślną, śmiertelną diagnozę, to Bóg także przeżywa twój strach i twoje cierpienie, jest dramatycznie blisko z tobą zjednoczony, a my tego nie czujemy tylko dlatego, że nasze emocje doznały szoku.

 

- Sumienie mają wszyscy ludzie, bez względu na kulturę, wiarę i niewiarę. Każdy z nas ma wewnętrzną wiedzę, to znaczy takie intymne miejsce, które mówi, co jest dobre, a co złe. W każdym człowieku, choćby był nawet niewierzący, jest wpisana w sposób dosłowny, immanentny, tak zwana Podstawowa Zasada Prawa Naturalnego: dobro czyń, zła unikaj. My, katolicy sądzimy, że w sumieniu, w tym najbardziej intymnym sanktuarium, mówi do nas Pan Bóg. On tam jest, bliżej już się nie da być, i w sposób bezwzględny swojego sumienia zawsze musimy słuchać.

 

Dalszy ciąg rekolekcji w poniedziałek i wtorek o godz. 19.30.

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka