Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Aktualności

Msza Wieczerzy Pańskiej zapoczątkowała uroczyste obchody Triduum Paschalnego, okresu szczególnego przeżywania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Naszego, Jezusa Chrystusa. W dniu ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa, podziękowania naszym kapłanom przekazali przedstawiciele wiernych, rady i wszystkich wspólnot parafialnych.

 

 

- Za chwilę, w czasie modlitwy eucharystycznej usłyszymy słowa, że Jezus "wziął chleb w swoje święte i czcigodne ręce" - mówił w kazaniu ks. Piotr Zieliński. - I o to siostry i bracia chcę was prosić, abyście modlili się za nas - aby ręce każdego z nas, każdego kapłana, były święte i czcigodne. Abyśmy godnie mogli sprawować Najświętszą Ofiarę.

 

Ks. Kazimierz Bednarski, główny celebrans Mszy świętej, umył dwunastu wiernym nogi - obrzęd ma przypominać, że przewodzenie w Kościele odbywa się w duchu służby bliźniemu. Następnie przeniesiono Eucharystię do Ciemnicy. Tabernakulum jest teraz opróżnione i otwarte, zgasła wieczna lampka, ołtarz jest obnażony i pusty. Po zakończeniu liturgii wielu wiernych w ciszy i skupieniu pozostało na adoracji Pana Jezusa. (tr)

 

*  *  *

 

Weszliśmy w okres Tiduum Paschalnego, które zaczyna się już w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej i trwa przez Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. W Wielki Piątek i Sobotę nie sprawuje się Mszy świętych.

 

1. Wielki Piątek - Jezus umiera na Krzyżu. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Tego dnia odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej - w naszym kościele o godz. 18.00. Odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej - u nas o godz. 15.00 (około tej godziny Jezus zmarł na Krzyżu).

 

2. Wielka Sobota - złożenie w grobie ciała Jezusa. Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Tradycją tego dnia jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych - u nas od godz. 9.00 do godz. 17.00. Po zachodzie słońca rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej - godz. 18.00 (przynosimy ze sobą świece na Liturgię Światła).

 

3. Niedziela Wielkanocna - Zmartwychwstanie Pańskie. Msza święta rezurekcyjna z procesją o godz. 6.00.

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka