Rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po domach parafian

Napisane przez  Opublikowano w: Relikwie

W niedzielę podczas Mszy świętej odprawianej o godz. 9.00, uroczyście przekazano pierwszej rodzinie z parafii relikwie św. Jana Pawła II, zapoczątkowując w ten sposób peregrynację po mieszkaniach. Państwo Danuta i Bogdan Miturscy są emerytowanymi nauczycielami. Niestety stan zdrowia pani Danuty nie pozwala jej na wychodzenie z domu. Relikwie odebrał więc opiekujący się nią mąż, nie kryjąc przy tym wzruszenia i dziękując za możliwość zabrania cennej pamiątki chrześcijaństwa do własnego mieszkania.

 

Ks. proboszcz Kazimierz Bednarski i ks. Piotr Zieliński odebrali 12 maja w Krakowie z rąk kardynała Stanisława Dziwisza relikwie krwi św. Jana Pawła II. Relikwie uroczyście umieścił w ołtarzu Miłosierdzia Bożego biskup Edward Dajczak, a stalo się to 1 czerwca 2014 roku podczas Mszy świętej dziękczynnej za dar kanonizacji Jana Pawła II, z udziałem czterech biskupów koszalińsko-kołobrzeskich. Natychmiast jednak pojawił się problem - co z osobami, które ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą już przychodzić do kościoła? A jest ich w parafii bardzo wiele. Wtedy właśnie postanowiono sprowadzić jeszcze jedne relikwie, drugiego stopnia - "ex indumentis" czyli fragment odzieży, w tym przypadku sutanny papieża. Relikwie instalował uroczyście w ołtarzu Miłosierdza Bożego ks. Kazimierz Bednarski, 15 sierpnia, w 10. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Lourdes, która była jego ostatnią podróżą zagraniczną.

 

Relikwiarz w specjalnym futerale, w asyście ks. Piotra Zielińskiego, który chciał osobiście uczestniczyć w pierwszej peregrynacji, zaniesiono do mieszkania państwa Miturskich, gdzie czekała już żona i córka. Wcześniej dokonano pierwszego wpisu w specjalnie założonej "Parafialnej księdze peregrynacji relikwii Jana Pawła II'. Pozostanie więc trwały ślad po każdej wizycie relikwii w domach parafian, co oznacza, że peregrynacja nie jest jedynie aktem prywatnej pobożności, ale wpisuje się - dosłownie - w historię parafii.

 

Kult relikwii, tak ściśle związany ze wstawiennictwem świętych i komunią ze świętymi, jest starą historyczną tradycją Kościoła, istniejącą od jego początków. Kiedyś kościoły fundowane były na relikwiach, które umieszczano w ołtarzu, a w miejscach związanych z życiem lub męczeństwem świętych budowano kościoły. Do tradycji tej - jak sam później przyznał - tęsknił bardzo ks. proboszcz Kazimierz Bednarski, który pochodzi ze stron, gdzie kult relikwii był bardzo rozwinięty. Zwolennikiem tego kultu okazał się też kapłan młodszego pokolenia, ks. Piotr Zieliński, który od początku bardzo pomagał Księdzu proboszczowi w nadaniu parafii charakteru miejsca przechowywania wielu świętych relikwii.

 

Zaangażowanie kapłanów przyniosło niezwykłe owoce - w parafii Ducha Świętego znajduje się w tej chwili pięć relikwii, w tym trzy św. Jana Pawła II. To wyjątkowe nagromadzenie świętych szczątków i przedmiotów. To co innym parafiom zajęło dziesięciolecia, a nawet setki lat, w parafii Ducha Świętego stało się rzeczywistością w ciągu niecałego roku. I dlatego zaraz po zakończeniu Mszy świętej i później po retransmisji telewizyjnej, tak wiele osób z parafii i spoza niej, osobiście i telefonicznie dziękowało ojcu parafii, ks. Kazimierzowi Bednarskiemu, który mimo swego wieku i dotychczasowych zasług, nie ustaje, ale wciąż przynaglany Chrystusowym wezwaniem, szuka nowych świateł i okazji do wielbienia Boga, także przez cześć oddawaną relikwiom Jego świętych wyznawców. (tr)

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka