Ta ziemia staje się ziemią świętą - instalacja relikwii bł. Michała Sopoćki (zdjęcia)

Napisane przez  Opublikowano w: Relikwie

- Dziękujemy za to, że nasza ziemia, która jest biedna niejako podwójnie - i materialnie, ale też duchowo, bo nie mamy zbyt wielkich tradycji - dziękujemy, że ta ziemia staje się ziemią świętą przez obecność świętych w ich relikwiach - powiedział ks. Piotr Zieliński we wprowadzeniu do Mszy Świętej, podczas której dokonano uroczystego umieszczenia relikwii bł. Michała Sopoćki w ołtarzu Miłosierdzia Bożego.

 

Mszę odprawiono w niedzielę 28 września o godz. 9.00, w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, w której przed sześciu laty jako jedyny kapłan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej uczestniczył ks. Wojciech Panek, pochodzący z parafii Ducha Świętego w Koszalinie. On też przewodniczył niedzielnej Eucharystii oraz dopełnił aktu instalacji relikwii bł. ks. Michała Sopoćki w swej świątyni parafialnej.

 

- Ks. Michał Sopoćko umierał w poczuciu wielkiej przegranej, bo misja, orędzie Bożego Miłosierdzia, które chciał ogłosić światu była oficjalnie zakazane - mówił ks. Piotr Zieliński. - Nie doczekał się zniesienia tego zakazu Stolicy Apostolskiej, kilka lat po jego śmierci.

 

Ale, jak zauważył ks. Piotr, dokładnie 33 lata później, został wyniesiony do chwały ołtarzy. - I tak się dziwnie stało, że po 33 latach istnienia naszej parafii, jego relikwie trafiają do naszej świątyni parafialnej.

 

- Pragnę wyrazić wdzięczność księdzu proboszczowi Kazimierzowi Bednarskiemu za trud i wysiłek - bo nie była to łatwa sprawa - by w tej świątyni znalazły się relikwie trzech apostołów Miłosierdzia Bożego - Jana Pawła II, bł. Michała Sopoćko i św. Faustyny - mówił ks. Wojciech Panek. W swej homilii podkreślił rolę ks. Michała Sopoćki w przekazaniu orędzia Miłosierdzia Bożego światu (cała homilia, nagranie).

 

Relikwie bł. Michała Sopoćki, obok relikwii św. Jana Pawła II, są już drugimi uroczyście wprowadzonymi do kościoła Ducha Świętego (tzw. instalacja). Do pełnego składu "trójcy miłosierdzia" (troje apostołów Miłosierdzia Bożego) brakuje jeszcze relikwii św. Faustyny Kowalskiej, które są już w parafii, ale ich instalacja nastąpi dopiero 22 lutego 2015 roku. W ten sposób parafia Ducha Świętego dokona tego, co udało się tylko nielicznym, i to nie tylko w Polsce - w ciągu niespełna roku zgromadzi relikwie trzech świętych Pańskich, wielkich apostołów Miłosierdzia Bożego. (tr)

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka