Historia Parafii

Zapukał kiedyś do drzwi naszej parafii. Chciał odprawić Mszę świętą. Ks. proboszcz Kazimierz Bednarski bez wahania wyraził zgodę. Pozostał na 7 lat, ostatnich lat swego życia. Nie był kapłanem naszej parafii, ani nawet naszej diecezji. Nie mieszkał u nas. A jednak wrósł w jej panoramę, stał się jej nieodzowną częścią, chociaż formalnie pozostawał poza nią. Cichy, nie rzucając się w oczy, ale wciąż obecny. Choć słabnący, z posuwającą się i coraz bardziej uwidaczniającą chorobą, był mocnym punktem kapłańskiego oparcia w parafii. Choć był spoza parafii i przebywał w niej dość krótko - spoczął w parafialnym grobowcu kapłańskim na koszalińskim cmentarzu,…
Od czterech lat zmagał się ze śmiertelną chorobą, ale jego odejście w Poniedziałek Wielkanocny, było jednak zaskoczeniem. Niemal dokładnie dwa lata wcześniej - w niedzielę 23 marca 2014 roku - gościł w naszej parafii z rekolekcjami dla młodzieży akademickiej. "Ani na chwilę nie opuszcza go humor, wykracza poza utarte schematy, bywa, że idzie pod prąd opinii, używa barwnego języka i niekonwencjonalnych porównań, żywo gestykuluje" - pisaliśmy w relacji z tego spotkania.
We wtorek 24 lutego 2015 roku, w Raciborzu, zmarł ks. płk dr Franciszek Kamiński, dawny proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Trzebieży. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 27 lutego 2015 r, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu (ul. Mickiewicza 8, woj. śląskie). Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 13.00. Po Mszy Świętej złożenia ciała zmarłego Kapłana na cmentarzu w Raciborzu.
...i pierwsza próba ukazania początków życia polskiego w mieście, zrealizowana nie przez zawodowych aktorów i nie siłami profesjonalnych instytucji, ale przez amatorów, uczniów koszalińskiej Budowlanki (Zespół Szkół Nr 7), zachęcanych i wspieranych przez katechetę ks. Piotra Zielińskiego, wikariusza z parafii Ducha Świętego.
Często w ogłoszeniach parafialnych słyszymy, że Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czy spotkanie modlitewne będą miały miejsce w kaplicy pw. Chrystusa Króla. Przyzwyczailiśmy się już do tego Patrona, ale pewnie nie znamy genezy nadania naszej kaplicy wspomnianego wezwania.
"Wszechmogący, wieczny Boże, ześlij na to miejsce swoją łaskę i udziel pomocy wszystkim, którzy Ciebie wzywają. Niech tutaj moc Twojego słowa i sakramentów utwierdza w wierze serca wszystkich wiernych" - taką modlitwę wypowiedział bp Paweł Cieślik w niedzielę, 17 grudnia 1995 roku, podczas uroczystego poświęcenia naszego kościoła. W przyszłym roku będziemy obchodzili okrągłą, dwudziestą rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia. Warto każdego dnia, gdy modlimy się w naszym kościele, uświadamiać sobie, że jest to gmach, który "powstaje z wybranych kamieni, ożywionych przez Ducha Świętego i zespolonych w miłości".
26 listopada przypada 30. rocznica poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła Ducha Świętego w Koszalinie. W niedzielę poprzedzającą rocznicę, 24 listopada, na Mszach świętych o godzinie 9.00 i 10.30 obecni będą dwaj kanonicy gnieźnieńscy przysłani przez ks. prymasa Józefa Kowalczyka. Będzie to symboliczne nawiązanie do wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy to właśnie dwaj kanonicy z Gniezna przywieźli kamień węgielny wydobyty z fundamentów przesławnej i prastarej katedry gnieźnieńskiej, kolebki chrześcijaństwa na ziemiach polskich, a zarazem kolebki polskiej państwowości. W roku 1000 odbył się w Gnieźnie słynny zjazd, na którym cesarz Otton III, pielgrzymujący do grobu św. Wojciecha, uznał polskiego…
Przywykliśmy już do widoku fotografii, na których widnieje bł. Jan Paweł II z naszym proboszczem. Nic w tym dziwnego, wszak ks. Kazimierz Bednarski witał w naszym kościele i towarzyszył w modlitewnej zadumie Papieżowi.
Na jednym z koszalińskich portali internetowych, noszącym sympatyczną nazwę koszalinek.pl, zamieszczono niedawno ciekawy tekst, który nawiązuje do dziejów parafii Ducha Świętego w Koszalinie. Autor, Janusz Pietrzykowski, wspomina Wigilie organizowane dla osób samotnych na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury (WDK, dziś CK 105).
Od kilkunastu lat w Kościele p.w. Ducha Św. tuż przy kaplicy bocznej wisi tablica upamiętniająca XIV Wileński Batalion Strzelców "Żbik"; oddział Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie walczący na froncie włoskim, w tym pod Monte Cassino. Od roku 2011 wisi również tablica upamiętniająca 5 Wileńską Brygadę Armii Krajowej, na której imiennie wymieniony jest ppor. Zdzisław Badocha "Żelazny". Nie tak dawno dowiedziałem się, że w tymi dwoma oddziałami związana jest bardzo poruszająca i tragiczna historia pewnej rodziny. Rodziny Badochów. I zastanawiam się czy nie jest czasem działaniem Bożej Opatrzności, że te dwie tablicy zawisły obok siebie w jednej świątyni...
Strona 1 z 2

Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka