Aktualności

Piękna wrześniowa pogoda, odmienna od zeszłorocznej słotnej aury, ważni goście, doskonałe humory, żurek i inne smakołyki, mnóstwo konkurencji zabawowych i pokazów, występy zespołów i debiuty estradowe uzdolnionej młodzieży ze szkoły katolickiej, wielki mecz piłki nożnej rozegrany piłką do... rugby, a przede wszystkim liczne rodziny, parafianie, mieszkańcy Przylesia - to obraz tegorocznego niedzielnego festynu "Postaw na Rodzinę", organizowanego wspólnymi siłami parafii, spółdzielni mieszkaniowej i miasta. A na koniec, wspólna próba skonsumowania wielkiego tortu, ufundowanego przez organizatorów i sponsorów imprezy - próba zakończona sukcesem, tak jak wszystko na tej bardzo udanej imprezie.
"Dożynki parafialne" - tak potocznie określa się coroczne spotkanie w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nazywane też Matki Bożej Siewnej, podczas którego kapłani na Mszy świętej dzielą się chlebem, nie tylko Eucharystycznym, ale też tym zwykłym chlebem powszednim.
Świadkami niecodziennego wydarzenia byli wierni, którzy w czwartek 26 czerwca uczestniczyli w wieczornej Mszy świętej. Przy ołtarzu stanęło pięciu neoprezbiterów (nowo wyświęconych kapłanów), z archidiecezji przemyskiej - Damian Dec, Marek Demski, Dominik Majchrowicz, Sebastian Mucha i Łukasz Pernal.
W środę 25 czerwca, w koszalińskim hospicjum, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. prałat Jan BORZYSZKOWSKI (1979-95), emerytowany proboszcz koszalińskiej katedry, przyjaciel ks. Kazimierza Bednarskiego. Ostatnią wolą Zmarłego była prośba, aby organizacją pogrzebu, włącznie z pochówkiem w kwaterze parafialnej, zajął się ks. Kazimierz Bednarski.
Chociaż w tym roku wierni uczestniczący w procesji eucharystycznej Bożego Ciała mieli mniej szczęścia do pogody niż rok temu, to nie zniechęciło ich zimno i deszcz, który na dobre rozpadał się pod koniec procesji. Dzielnie radziły sobie zwłaszcza dziewczynki, które pod okiem rodziców i sióstr felicjanek, ścieliły kwiaty przed Najświętszym Sakramentem w monstrancji.
"Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad" - słowa te wypowiedziało 71 osób, które w niedzielę 8 czerwca, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, przystąpiły do sakramentu Bierzmowania.
"Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije!" (J 7,37) - W naszej praktyce modlitewnej i życia chrześcijańskiego, pragnienie jest mylone ze słowem marzenie - powiedział biskup Krzysztof Zadarko głosząc homilię w wigilię Zesłania Ducha Świętego do wiernych, którzy przybyli z koszalińskich parafii na czuwanie modlitewne w kościele Ducha Świętego.
Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije! (J 7,37)   Ciągle mamy w sobie jakieś pragnienia. Jako chrześcijanie powiemy, że mamy pragnienie Boga, jako uczniowie Jezusa Chrystusa mamy pragnienie aby Go naśladować. Ale w naszej praktyce - praktyce modlitewnej i życia chrześcijańskiego - mam nieraz wrażenie, że to pragnienie jest mylone ze słowem marzenie.
Ks. proboszcz Kazimierz Bednarski wspomina 38 lat swojego kapłaństwa. Ludzie, którzy mieli wpływ na decyzję, próba oceny. Czy dzisiaj podjąłby taką samą decyzję jak 38 lat temu.
Punktualnie o godzinie 10.00, w chwili kiedy na placu Świętego Piotra w Watykanie rozpoczynała się Msza święta kanonizacyjna, w papieskim kościele Ducha Świętego w Koszalinie uderzono w dzwony. To stąd w 1991 roku na cały świat popłynęła nauka o Dziesięciu Przykazaniach - moralnym fundamencie Europy i świata.
Strona 1 z 13

Rok Wiary

Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka