III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12.03.2023 r.

SŁOWO PODZIĘKOWANIA BISKUPA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEGO ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO

Drodzy Siostry i Bracia!

W historię naszej diecezji wpisał się ingres kolejnego biskupa do koszalińskiej katedry, który odbył się w święto św. Kazimierza Królewicza, 4 marca br. z licznym udziałem polskiego episkopatu i wiernych. Obejmując te chwile, pragnę podziękować wszystkim, którzy w przeżywanie tego wydarzenia włączyli się życzeniami, modlitwą, obecnością czy organizacyjnym zaangażowaniem. Słowa szczególnego podziękowania kieruję w stronę duchowieństwa, zwłaszcza za tak liczną obecność i wspólną ofiarę Mszy Świętej, dziękuję osobom życia konsekrowanego oraz wszystkim diecezjanom. Wielkim zaszczytem była dla nas obecność tak wielu przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz licznych środowisk społecznych z diecezji i spoza jej granic. Szczególne podziękowanie pragnę okazać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej diecezjalnej uroczystości: zaangażowanym w liturgię, posługującym w kurii, parafii katedralnej, seminarium, Caritas oraz wszystkim służbom miejskim i mundurowym.

Na progu kolejnego etapu naszej wspólnej drogi, wraz z całą Wspólnotą Diecezjalną, obejmuję szczególną wdzięcznością dotychczasowego biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka, z rąk którego otrzymałem podczas ingresu pastorał – symbol pasterskiej służby, ten sam, który przekazywali sobie kolejni pasterze tej diecezji, począwszy od niezapomnianego Kardynała Nominata Ignacego Jeża.

Modlitewnym wyrazem tej wdzięczności będzie Msza Święta w intencji Biskupa Edwarda, która odbędzie się w dniu Jego imienin w katedrze koszalińskiej, 18 marca br. o godz. 11:00. Zapraszam duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich. W tym dziękczynieniu pragnie zaznaczyć swoją obecność młodzież, która zgromadzi się w Koszalinie na Wielkopostnym Spotkaniu Młodych.

† Zbigniew Zieliński, Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 1. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: Andrzej Kuc, Urszula Szulakiewicz, Włodzimierz Fidrysiak, Mirosław Trochimowicz. Wieczny odpoczynek…
 1. Dzisiaj:

– Po Mszach świętych tradycyjna zbiórka na potrzeby naszej parafii.

– Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym i adoracją krzyża o 18:00. Podczas nich zbiórka ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.

 

 1. W poniedziałek: Msza wotywna i nabożeństwo do Ducha Świętego o godz. 18:00.
 1. We wtorek:

Msza wotywna i nabożeństwo do św. Jana Pawła II o 18:00.

– Spotkanie wspólnoty kobiet po wieczornej Mszy w domu parafialnym.

 1. W środę: Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 17:45.
 1. W czwartek:

– Spotkanie formacyjne Małych Rycerzy o 17:00.

 1. W piątek:

– Nabożeństwo Drogi Krzyżowej po Mszy o 12:00 i 18:00 oraz o 17:00 dla dzieci z Komunią Św.

 1. W sobotę: Msza dziękczynna za posługę bpa Edwarda Dajczaka, o godz. 11:00 w katedrze. Msza będzie też początkiem koszalińskiego Wielkopostnego Spotkania Młodych.
 1. W niedzielę: Rozpoczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne, które poprowadzą Siostry Uczennice Krzyża ze Skrzatusza. Plan dostępny jest w gablocie i Internecie.
 1. Trwają zapisy do klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej. Szczegółowe informacje w sekretariacie szkoły.
 1. Organizujemy wakacyjne kolonie katolickie dla dzieci w Czechach, od 11 do 18 sierpnia. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.
 1. Przeżywamy Wielki Post, który prowadzi nas do najważniejszych świąt w roku liturgicznym – Triduum Paschalnego. Przygotowujemy na Wielki Czwartek uroczystą procesję z darami, która ma być wyrazem wspólnej troski o piękno liturgii i nasz kościół. Jeśli chcesz ofiarować coś od wspólnoty, coś od siebie, coś od swojej rodziny, wspólnie z sąsiadami – prosimy o zgłoszenie się do ks. Proboszcza lub do Pani Wandy Bartosiewicz w kancelarii parafialnej.

W tym roku chcemy zakupić: bursy na Najświętszy Sakrament zanoszony do chorych, obrusy ołtarzowe, Wielkanocny Lekcjonarz Mszalny – na te rzeczy mamy już darczyńców. Zbieramy jeszcze środki na: ręcznie malowany paschał, woskowe świece ołtarzowe- w kompletach po 4 sztuki, świece oliwne do wiecznej lampki, cztery białe stuły, ornat na świąteczne liturgie, dwa ornaty do koncelebry na świąteczne liturgie, trzy komplety bielizny kielichowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian i Przyjaciół do włączenia się w wielkoczwartkową procesję z darami.

 1. Jak co roku służymy pomocą w rozliczeniu PIT. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do kancelarii parafialnej.Z całego serca prosimy o przekazywanie 1,5% podatku na rzecz naszej Fundacji Parafialnej. Numer KRS Fundacji Parafialnej znajdują się na ulotkach przy wyjściach z kościoła oraz na stronie internetowej parafii.
 1. W „Gościu Niedzielnym” polecamy blok tekstów z okazji 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka.
 1. Paschaliki Caritas na stół wielkanocny są do nabycia w zakrystii i kancelarii. Prosimy o przynoszenie darów na przedświąteczną pomoc potrzebującym i składanie ich do koszy Caritas w kaplicy i przy ołtarzu papieskim.

Bardzo dziękujemy za modlitwy, życzliwość i ofiary składane na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za ubiegłotygodniową zbiórkę na Krajowy Fundusz Misyjny w kwocie 3.200,00 PLN. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy na nowy tydzień zdrowia duszy i ciała oraz darówDucha Świętego.