WAKACYJNE KOLONIE DLA DZIECI

Zapraszamy do udziału w wakacyjnych koloniach katolickich dla dzieci. Poniżej znajdziemy program oraz szczegółowe informacje o tym wydarzeniu.

Zakwaterowanie: Hustopece u Brna to małe pięciotysięczne miasteczko na Morawach, leżące ok. 25 km od Brna – stolicy Moraw oraz tyleż samo od granicy z Austrią. Kraina geograficzna, w której położone są Hustopece nazywana jest winnym zagłębiem z powodu żyznych gleb i specyficznego ciepłego klimatu – jakże przyjaznego uprawie winnej latorośli, moreli oraz tytoniu. Dobre położenie sprzyja organizowaniu licznych wycieczek w niewysokie góry, jak również autokarowym eskapadom do Brna, Wiednia, Morawskiego Krasu, Bratysławy i innych uroczych, ale mniej znanych zakątków Czech, Słowacji i Austrii.

Program pobytu: obejmuje – poza zajęciami sportowymi i rozrywkami kulturalnymi – piesze wycieczki turystyczne (wybrane pod względem bezpieczeństwa oraz stopnia trudności), a także wycieczki autokarowe. Kolonie mają charakter katolicki: oznacza to, że oprócz rekreacji i wypoczynku realizowany jest także program formacyjny (wspólna modlitwa, Msza Święta, zabawy przekazujące wartości chrześcijańskie). Jednak na kolonie jedzie się przede wszystkim po to, by zwiedzać, bawić się i wypoczywać. Zatem program kolonii uwzględnia raczej codzienne życie religijne, z pewną formą katechezy. Pobyt poza granicą Rzeczypospolitej wymaga posiadania przez dziecko paszportu lub dowodu osobistego.

Noclegi: Ubytovnia W.H. Hustopece jest byłym domem nauczycielskim obecnie częściowo spełniającym funkcję bursy szkolnej. Pokoje usytuowane są na 2 i 3 kondygnacji. Podzielone są na tzw. moduły (1 pokój 4 – osobowy i 1 pokój 2 – osobowy). Na każdy z nich przypada WC + prysznic oraz 2 umywalki. Pokoje wyposażone standardowo w łóżka, szafy, stolik, krzesła oraz szafki.

Wyżywienie: świadczenia żywieniowe zaczynają się obiadokolacją w pierwszym dniu, kończą się obiadem w Pradze. Podczas pobytu w Hustopece uczestnicy kolonii mają zagwarantowane wyżywienie 3 razy dziennie w pobliskiej restauracji (śniadanie, obiad, kolacja). Podczas całodniowych wycieczek koloniści otrzymują suchy prowiant na drogę oraz po powrocie ciepły dwudaniowy obiad.

Organizator: Parafia pw. Ducha Świętego, ul. Staszica 38, 75-449 Koszalin

Kadra: nauczyciele Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz pilot, ratownik wodny na miejscu, instruktor garncarstwa, przewodnik po Wiedniu i Bratysławie, opieka medyczna – ośrodek zdrowia w budynku kolonii,

Ubezpieczenie: każdy z uczestników ubezpieczony jest w zakresie NNW oraz KL 

Transport: autokar klasy turystycznej z DVD, barkiem, klimatyzacją.

Termin: 01 – 11.08.2022 r.

Koszty ponoszone przez rodziców: 1.750,00 zł + 1200 koron czeskich + 20 euro

*Terminy płatności:      Przy zapisie – 500,00 zł

Do 10.06.2022r.: 1250,00 zł (gotówka lub przelew) oraz 1200 CK i 20 euro (gotówka)

* Dane do przelewu:

Parafia pw. Ducha Świętego, ul. Staszica 38, 75-449 Koszalin

BOŚ SA o/Koszalin 88 1540 1043 2104 8104 0377 0001 w tytule „Kolonie Katolickie Imię i Nazwisko dziecka”

Zapisy: ks. Paweł Wojtalewicz lub ks. Roman Maziec (telefon 664-604-550 w środy lub czwartki)

 

RAMOWY PROGRAM KOLONII W HUSTOPECE

Dzień 1 (poniedziałek, 01.08)

Wyjazd z miejsca zamieszkania w godz. porannych; na trasie filmy o czekających nas atrakcjach, planowany przyjazd do Hustopece ok. godz. 21.00 – obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2 (wtorek, 02.08)

Śniadanie, spotkanie organizacyjne – omówienie programu pobytu i zasad bezpieczeństwa, spacer po Hustopece – poznawanie najbliższej okolicy (Stary Rynek, ratusz, Svati Kopicek). Obiad. Zajęcia rekreacyjne na terenie miejskiego kompleksu basenowego. Kolacja. Pogodny wieczór. Nocleg.

Dzień 3 (środa, 03.08)

Śniadanie, całodniowa wycieczka do Morawskiego Krasu: jazda spod parkingu do jaskini Punkevni turystyczną ciuchcią, zwiedzanie pieszo jaskini Punkevni (przy właściwym stanie wody również łódkami), wjechanie górską kolejką linową na Przepaść Macocha, spacer widokową trasą turystyczną do parkingu. Przejazd do Westernowego Miasteczka w Sikluv Mlynie (Westernowe Show, napad na bank, płukanie złota i inne atrakcje). Powrót do Hustopece na obiadokolację. Wieczorem ognisko. Nocleg.

Dzień 4 (czwartek, 04.08)

Śniadanie, całodniowa wycieczka autokarowa szlakiem największych zabytków Południowych Moraw: Lednice(zamek Lichtensteinów, ogrody francuskie, minaret, pokaz sokolników) i Valtice (stare miasto, kościół książęcy, zamek Lichtensteinów – wewnątrz); zabytkowe miasto graniczne Mikulov (zwiedzanie starego miasta oraz pobliskiego wzgórza i szeregu kaplic poświęconych tajemniczej Venuse). Powrót na obiadokolację do Hustopece. Nocleg.

Dzień 5 (piątek, 05.08)

Śniadanie, zajęcia rekreacyjne na terenie miejskiego kompleksu basenowego. Obiad. Zajęcia praktyczne w dawnym warsztacie ceramicznym (własnoręcznego lepienia i toczenia naczyń). Kolacja. Pogodny wieczór. Nocleg.

Dzień 6 (sobota, 06.08)

Śniadanie, całodniowa wycieczka autokarowa do stolicy Słowacji – Bratysławy (zwiedzanie: wzgórze zamkowe, panorama miasta, parlament, katedra św. Marcina, najstarsze ulice miasta, Brama Michalska, pałace możnych rodów, rynek, ratusz). Powrót na obiadokolację do Hustopece. Nocleg.

Dzień 7 (niedziela, 07.08)

Śniadanie, całodniowa wycieczka autokarowa do stolicy Moraw – Brna (zwiedzanie: stary ratusz z tajemniczym kołem, krzywą wieżą i smokiem, krypta kapucynów, panorama miasta ze szczytu renesansowego domu „Pana pod lipą”, katedra Św. Piotra i Pawła na Petrovie). Przejazd do okolicznego Slavkova – spotkanie z historią i Wielką Bitwą Trzech Cesarzy pod Austerlitz (muzeum i kaplica z Mogiłą Pokoju). Powrót na obiadokolację do Hustopece. Pogodny wieczór. Nocleg.

Dzień 8 (poniedziałek, 08.08)

Śniadanie, całodniowa wycieczka do Wiednia (zwiedzanie: Wzgórze Kahlenberg z Kościołem św. Józefa i Kaplicą Sobieskiego – jeden z punktów panoramicznych Wiednia, Dom Hundertwassera, Ringstrasse, Staatsoper, Kärtnerstrasse, Hofburg: widok z zewnątrz, makieta kompleksu pałacowego, katedra św. Szczepana, Pałac i Park Schönbrunn, pobyt na Praterze (park rozrywki – wejście bezpłatne, każda atrakcja za opłatą od 1,5 do 25 euro – na koszt własny). Powrót do Hustopece na obiadokolację. Nocleg.

Dzień 9 (wtorek, 09.08)

Śniadanie, zajęcia rekreacyjne na terenie miejskiego kompleksu basenowego. Olimpiada kolonijna. Obiad. Treningowy pokaz Petra Kucharza – mistrza free stylingu na motorze (o ile będzie na miejscu). Podsumowanie wypoczynku – rozstrzygnięcie konkursów, rozdanie nagród. Kolacja. Nocleg.

Dzień 10 (środa, 10.08)

Śniadanie, pobranie suchego prowiantu. Przejazd do Pragi – stolicy Czech, zwiedzanie: Strachov, Hradczany, katedra św. Wita, Mala Strana, Praski Jezusek, Most Karola, Stary Rynek z pomnikiem Jana Husa i zegarem Orloj, Plac Wacława. Obiadokolacja. Wyjazd w drogę powrotną.

Dzień 11 (czwartek, 11.08)

Planowany przyjazd do domu w godzinach porannych.